تحلیل و بررسی عواطف در کودکان

تحلیل و بررسی عواطف در کودکان

توضیح کوتاه

تحلیل و بررسی عواطف در کودکان در قالب فایل word و قابل ویرایش

توضیح کامل

تحلیل و بررسی عواطف در کودکان


عواطف در کودکان (رشد عاطفی)
        عواطف نقش مهمی در زندگی کودک بازی می کنند و فعالیت های روزانه کودک را لذت بخش می سازند و او را به فعالیت های گوناگون می کشاند. تأثیر عواطف بر زندگی و فعالیتهای کودک همیشه مفید و نیرو بخش نیست. گاهی اثر منفی می گذارند. خصوصاً برخی از تحریکهای عاطفی را به خصوص اگر شدید و مداوم باشد رشد جسمانی کودک را دچار اختلال می کند، آسیب هایی که عواطف بر رشد جسمانی کودک وارد می آورند ناشی از اختلال ها و بی نظمی های حاصله در دستگاه گوارش و خواب کودک است. در چنین حالتی کودک، قدرت تمرکز حواس را از دست داده در فعالیت های درسی عقب می افتد. موفقیت و شکست انسان در زندگی، تا اندازه زیادی تابع حالت عاطفی در دوره کودکی است.
      عواطف نا مطلوبی مانند ترس، خشم، حسادت اثرات منفی در رشد کودک دارند و عواطف مطلوبی مانند، محبت، شادی، لذت و کنجکاوی برای رشد طبیعی کودک ضروری هستند. شادی و لذت متعادل در تکامل شخصیت کودک مؤثر و نبوده آنها موجب کاستی در رشد ذهنی کودک می گردد.
      و حتی موجب تأخیر در تکامل دستگاه گفتاری و اختلال های شخصیتی در این گونه کودکان می گردد کودکی که در محیطی بی محبت پرورش یافته باشد. خموش و بی علاقه است و کوچکترین واکنشی به لبخند و تمایلی که متوجه اوست از خود نشان نمی دهد. هرگاه نوزادی برای مدتی از درک محبت محروم بماند، حالتی شبیه به افسردگی دروی نمایان می شود در چنین وضعی نشانه هایی از رنج روحی و حالت های هیجانی که بیشتر ترس های واهی هستند در وی دیده می شود.
       اگر جدایی از اشخاص مورد علاقه و عدم برخورداری از محیط محبت آمیز، بیش از سه ماه طول نکشد و کودک دوباره از محیط محبت آمیز برخوردار شود سرعت رشد وی به حالت طبیعی باز می گردد اما اگر این جدایی و محرومیت پنج ماه یا بیش از آن باشد.گرچه تماس مجدد کودک با اشخاص مورد علاقه و برخورداری از محبت می تواند سیر منفی فرآیند رشد را کاهش دهد نواقص رشدی وی را نمی توان جبران سازد.
چگونگی پیشرفت رشد عاطفی
    هنگام تولد و کمی پس از آن نخستین حالت عاطفی نوزاد هیجانی کلی است. که در برابر محرک ها پدیدار می شود. باید دانست که حرکت های کودک هنگام تولد موضعی نیست بلکه مانند کرمی که به خود می پیچد، تمامی بدنش به حرکت در می آید.
این گونه حرکت ها را فعالیت های توده ای نامیده اند.
در دوره نوزادی حالت های عاطفی مشخص دیده نمی شود.
        معمولاً پیش از پایان دوره نوزادی، هیجان های کلی به واکنش های ساده ای مبدل می شوند که نشانه خوشایندی یا ناخوشایندی نوزاد می باشند. انگیزه هایی مانند چسباندن نوزادش یا ضربه های ملایم دست گرم کردن نگهداشتن به وضعی که موجب راحتی او باشد باعث بروز واکنش هایی حاکی از خوشایندی می شوند. در چنین حالتی تمامی بدن نوزاد آزاد و رها گردیده و ماهیچه هایش به حالت «آسودگی» در می آیند.
       با افزایش سن بر تعداد واکنش های عاطفی کودک  نیز افزوده می شود و عواطف مشخصی مانند لذت، خشم، ترس، حسادت، شادی، کنجکاوی، غبطه و نفرت نمایان می گردند.

فهرست مطالب :


مقدمه
پیشگفتار
عواطف در کودکان (رشد عاطفی)
چگونگی پیشرفت رشد عاطفی
فرایند شکل گیری عواطف
چگونگی تکامل عواطف
ویژگی های حالت های عاطفی کودک
انواع عواطف کودکان
منشأ ترس
انگیزه های ترس آور در کودکان
وضعیت جسمی و ذهنی کودک
واکنش های مربوط به ترس
پیشگیری از ترس
تفاوت های فردی در حسادت
انگیزه های محبت
عوامل مؤثر در عواطف
نتیجه گیری 
منابع و مآخذ


قیمت : 11900 تومان


کلمات کلیدی


تحلیل و بررسی عواطف در کودکان

بررسی عواطف در کودکان

تحلیل عواطف در کودکان

عواطف در کودکان

تحقیق بررسی عواطف در کودکان

دیدگاه خود را بنویسید !

متن دیدگاه:

کد امنیتی
تصویر امنیتی
اطلاعات بیشتر
قیمت :11900 تومان

پرداخت با کلیه کارت های بانکی امکانپذیر است.

تعداد صفحه 15
فرمت اصلی docx
تعداد بازدید 414
حجم 19/6 کیلوبایت
دسته مقاله روانشناسی